Na cestě k jízdě bez nehod.

Co začalo systémem PRE-SAFE® před více než deseti lety a pokračovalo asistentem udržování odstupu DISTRONIC, jsme dnes posunuli k novému rozměru jízdy: Mercedes-Benz Intelligent Drive – pohodlí a bezpečnost se nyní spojily. Můžete to vidět a pocítit sami v novém kupé třídy E.

Díky síťovému propojení – naši bezpečnostní experti tomu říkají „fúze senzorů“ – analyzují asistenční systémy komplexní situace a pomocí vylepšených snímačů okolí umějí ještě lépe rozeznat nebezpečné dopravní situace.

Dostupnost výbavy závisí na zvoleném motoru a konfiguraci. Podrobnosti najdete v informacích o výbavě každého jednotlivého modelu.

Asistenční systémy a bezpečnost

Aktivní brzdový asistent

Tento systém pomáhá předcházet kolizím s vozidly jedoucími vpředu či přecházejícími chodci nebo zmírnit následky nehody. Zahrnuje výstrahu odstupu vozidel, varování před nárazem, podporu brzdění závislou na situací a nezávislou brzdnou funkci.

Jízdní asistenční systém na bázi radaru může v závislosti na situaci vydat optickou výstrahu odstupu a v případě potřeby další akustické varování před hrozící kolizí. Pokud řidič brzdí, aktivní brzdový asistent navýší v případě potřeby brzdný účinek. Nezávislé brzdění může být aktivováno v případě, že řidič nereaguje na varování systému před hrozícím zadním nárazem.

Funkce nouzového brzdění může pomoci zabránit kolizím s chodci nebo alespoň zmírňuje následky nehody. Pokud radarové snímače identifikují nebezpečnou situaci, je téměř ve stejnou dobu jako optické a akustické varování aktivováno nouzové brzdění.

Asistent sledování bdělosti

Osvěžující spánek je pro práci efektivní, avšak mikrospánek za volantem může mít fatální následky a je jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod. Proto je nové kupé třídy E vybaveno asistentem sledování bdělosti, který může výše uvedenému zabránit.

Tento systém může zvýšit bezpečnost jízdy zejména při dlouhých cestách a při jízdě v noci. Asistent sledování bdělosti sleduje chování řidiče, aby rozpoznal typické známky únavy a nepozornosti, a varuje ho vizuálně a akusticky před hrozícím mikrospánkem.

Systém je aktivní v rychlostním rozsahu 60 až 200 km/h. Jeho snímače neustále monitorují Váš styl jízdy a na jeho základě vytvářejí individuální jízdní profil. Pokud dojde k odchylkám od tohoto jízdního profilu, bude Vám doporučena přestávka.

PRE-SAFE® PLUS (příplatková výbava)

Pokud hrozí náraz zezadu, může tento systém u stojícího vozidla zahájit preventivní opatření na ochranu cestujících. Mezi tato opatření patří varování vozidel jedoucích za Vámi blikajícími výstražnými světly vyšší frekvencí, zablokování brzd vozidla a reverzibilní předepnutí bezpečnostního pásu.

K dispozici pouze v kombinaci se sadou jízdních asistentů.

Tempomat

Dlouhá jízda nemusí být vyčerpávající. Inteligentní technologie v novém kupé třídy E Vám poskytnou podporu. Požadovanou rychlost jízdy za Vás bude udržovat tempomat.

Tempomat s variabilním omezovačem rychlosti umožňuje pohodlnou a hospodárnou jízdu zejména na dlouhých cestách. Kromě požadované rychlosti jízdy umožňuje systém také nastavení individuální maximální rychlosti, např. pro bezpečné dodržování rychlostních omezení.

Asistent hlídání mrtvého úhlu (příplatková výbava)

Systém umožňuje detekovat jedno z největších nebezpečí silničního provozu: vozidla ve Vašem mrtvém úhlu. Asistent sledování mrtvého úhlu může varovat před nebezpečím boční kolize při jízdě po dálnici i ve městě.

Asistent hlídání mrtvého úhlu může podpořit řidiče při přejíždění víceproudých komunikací ve městech, na hlavních silnicích i na rychlostních komunikacích. Ve městě rovněž detekuje cyklisty. Systém usnadňuje práci řidiči, protože ho upozorňuje na vozidla rozpoznaná v mrtvém úhlu.

Pokud systém ve snímané oblasti detekuje vozidlo, rozsvítí v první etapě varování červený výstražný trojúhelník v příslušném vnějším zpětném zrcátku. Pokud bylo v nebezpečné oblasti detekováno vozidlo a řidič aktivuje směrové světlo, začne ve druhé etapě varování červený trojúhelník blikat a zazní dvojitý výstražný signál.

Asistent hlídání mrtvého úhlu lze aktivovat pomocí multimediálního systému. Kromě červených varovných trojúhelníků ve vnějších zpětných zrcátkách se varování systému zobrazují také na multifunkčním displeji.

Asistent dopravního značení (příplatková výbava)

Systém je schopný identifikovat rychlostní omezení, zákaz vjezdu a zákaz předjíždění a konce těchto omezení a zobrazuje je ve sdruženém přístroji. Pokud existuje příslušné dopravní značení, vydá systém při vjezdu do jednosměrné ulice v opačném směru jízdy optické a akustické varování.

Řidič je efektivně podporován při dodržování pravidel silničního provozu, čímž se zvyšuje bezpečnost. To pomáhá zejména na dlouhých, monotónních úsecích s častými změnami značek, v místech, kde probíhají práce na silnici, a na neznámých cestách. Asistent dopravního značení zobrazuje všechny detekované dopravní značky v reálném čase.

Obrazy zaznamenané kamerou umístěnou za čelním oknem jsou během zlomku sekundy porovnány se značkami uloženými v systému a také s údaji v navigaci.

K dispozici pouze jako součást multimediálního systému COMAND Online.

Podvozek

Podvozek AGILITY CONTROL

Pro komfortní jízdu na každém povrchu. Tento podvozek se selektivním pasivním systémem tlumení zajišťuje vyvážený jízdní komfort na jakékoli vozovce. Snížení světlé výšky o 15 mm zlepšuje jízdní stabilitu zejména v zatáčkách a propůjčuje vozidlu sportovní vzhled.

AIR BODY CONTROL (příplatková výbava)

Vzduchové odpružení AIR BODY CONTROL, jedinečné v luxusní třídě s vícekomorovým systémem vzduchového odpružení v kombinaci s plynulou regulací tlumení zajišťuje vzduchové odpružení jízdní komfort a dynamiku na velmi vysoké úrovni. Tlumení se na každém kole okamžitě přizpůsobuje stávajícím jízdním podmínkám a lze ho podle potřeby nastavit na komfortní nebo sportovní režim.

Základní nastavení odpružení je komfortní. Výkyvy v zatáčkách nebo při brzdění efektivně omezují vyztužené pružiny.

V případě potřeby, např. na nerovných cestách, může řidič světlou výšku zvýšit manuálně. Pokud se zvýší rychlost jízdy, volba světlé výšky se automaticky vymaže a je znovu nastavena normální světlá výška.

DYNAMIC BODY CONTROL (příplatková výbava)

Ovladač DYNAMIC SELECT umožňuje řidiči měnit charakteristiku tlumení vozidla. Je možné volit mezi komfortními vlastnostmi tlumení a dvěma sportovními režimy s tuhým vyladěním podvozku.

Parkování

Parkovací asistent (příplatková výbava)

Stačí vystoupit z vozidla a navádět ho na úzké parkovací místo prostřednictvím smartphonu. To je možné s aplikací dálkového parkovacího asistenta. který se ovládá pomocí aplikace. Stejně pohodlně může vozidlo z úzkého parkovacího místa nebo garáže zase vyjet.

Vychutnejte si maximální svobodu pohybu. Díky dálkovému parkovacímu asistentu můžete vystoupit z vozidla dříve, než ho zaparkujete. Úzká parkovací místa nebudou pro Vás a nové kupé třídy E žádný problém. Pro nakládku a vykládku máte tolik prostoru, kolik potřebujete, aniž byste přišli do kontaktu s ostatními vozidly.

S dálkovým parkovacím asistentem je parkování jednoduché a ve Vašich rukách. Zákazník si může aplikaci pro Android nebo iOS stáhnout zdarma v příslušném internetovém obchodě s aplikacemi.

Vezměte prosím na vědomí, že dálkový parkovací asistent je nutné aktivovat na portálu Mercedes me.

Zpětná kamera (příplatková výbava)

Parkování a manévrování při couvání je značně jednodušší a bezpečnější díky zpětné kameře. Aktivuje se automaticky po zařazení zpátečky a na displeji zobrazuje oblast za vozidlem (s dynamickými naváděcími křivkami).

Velikost prostoru za vozidlem jste dříve pouze odhadovali. Nové kupé třídy E Vám ho ukáže pomocí zpětné kamery integrované do madla víka zavazadlového prostoru.

Dynamické naváděcí křivky Vám ukazují, pod jakým úhlem máte jet, šířku Vašeho vozidla a vzdálenost od překážek. Manévrování je tak jednodušší. Systém navíc nabízí speciální zobrazení, která pomáhají při připojování přívěsu.

Výhled

Asistent adaptivních dálkových světel PLUS (příplatková výbava)

Tento systém umožňuje jízdu se stále zapnutými dálkovými světly, aniž byste oslňovali ostatní účastníky silničního provozu. Řidič tak má za všech okolností k dispozici optimální sklon světlometů. Funkce je aktivní od rychlosti 30 km/h na silnicích bez osvětlení.

Asistent adaptivních dálkových světel Plus rozpozná pomocí stereo kamery umístěné za čelním oknem jiné osvětlené účastníky silničního provozu jako vozidla v protisměru a vozidla vpředu a automaticky seřídí světlomety v souladu s novou dopravní situací.

Mechanismus ve světlometu ztlumí příslušnou část světelného kuželu světlometů LED, aby nedošlo k oslnění jiných řidičů. Řidič může nechat dálková světla stále zapnutá a plně využívat jejich dosahu, aniž by se obával, že oslní nebo ohrozí ostatní účastníky silničního provozu.

K dispozici pouze jako součást MULTIBEAM LED.

Světlomety LED High Performance

Kromě svého výrazného vzhledu navyšují světlomety LED High Performance bezpečnost při jízdě v noci díky širokému rozptylu světla, barvě blížící se dennímu světlu a nízké spotřebě energie.

Výrazné linie, dvojité pochodně a velmi dobře zpracovaný design světel propůjčují vozidlu nezaměnitelný vzhled také ve dne. Díky nové technologii projekce LED u potkávacích světel, čočkám se špičkovým designem a technologii odrazek LED u dálkových světel je povrch vozovky osvětlován lépe než u konvenčních halogenových světlometů.

Světlomety MULTIBEAM LED (příplatková výbava)

Světlomety MULTIBEAM LED umožňují mít stále rozsvícená dálková světla, aniž by byli oslňováni ostatní účastníci silničního provozu. Sestava 84 samostatně ovládaných LED diod v každém světlometu směřuje světlo přesně tak, aby byla vynechána ostatní vozidla a osvětleno okolí jasem blížícím se téměř dennímu světlu. Další výrazný designový prvek: modré světelné akcenty ve světlometech.

V režimu dálkových světel umožňuje asistent adaptivních dálkových světel Plus trvalé osvětlení velké části vozovky před Vámi bez oslnění ostatních účastníků provozu. V případě protijedoucích vozidel nebo vozidel jedoucích vpředu se částečně vypnou LED diody v modulech dálkových světel a vytvoří se světelné schéma ve tvaru písmene U. Ostatní oblasti vozovky zůstávají i nadále osvětleny dálkovými světly (částečná dálková světla). Pokud systém detekuje dálnici, je zvolen příslušný rozptyl dálkových světel. Nastavení dálkových světel pro jízdu po dálnici snižuje riziko osvětlení protijedoucích nákladních vozidel.

Při odemykání vozidla přivítá řidiče výjimečná světelná inscenace. Světlomety nejdříve blikají žlutě, poté se aktivuje modrá LED, která zvýrazní nápis „Mercedes-Benz“, a nakonec se aktivuje bílé poziční osvětlení.

Také typická pro kupé Mercedes: dvoudílná zadní světla LED, která poprvé ve světové premiéře obsahují funkci Coming Home. Po otevření dveří se zadní světla LED rozsvěcují v sekvenci od středu vozidla směrem k jeho bokům. Při zavírání vozidla se světla rozsvěcují v opačném směru. Světelná inscenace v podání zadních světel vítá uživatele vozidla nebo se s ním loučí podobným způsobem jako dobře známá funkce Coming Home s modrým optickým vláknem ve světlometech.

Mezi další režimy světlometů MULTIBEAM LED – částečná dálková světla – patří osvětlení běžné silnice, světla pro jízdu po dálnici, zadní světla LED, aktivní adaptivní světlomety a rozšířená mlhová světla. Vítejte v novém kupé třídy E.